Мета:св..літ-ра:на прикладі балади «Вільшаний король» ознайомити учнів з творчістю німецького поета Й. В. Гете;поглибити знання про жанр балади; проаналізувати особливості композиції, образної системи поетичної мови твору;розвивати навички порівняльного аналізу творів , виразного читання,абстрактного та логічного мислення,виховувати оптимізм світосприйняття,гармонійного ставлення до природи і світу.
Нім мова:ознайомити учнів з оригіналом балади Й. В. Гете «Вільшаний король» ;розвивати навички виразного читання, порівняльного аналізу творів ,виховувати повагу до нім. мови,автора балади як її носія.
Образотворче мис - во : розширити знання учнів з теми «пейзаж»,розвивати навички малювання нічного пейзажу,виховувати почуття прекрасного.
Обладнання : портрет Й. В. Гете роботи Штілєра, репродукція картини Врубеля «Пан», «Словник символів»,грамзапис музичної балади Шуберта «Лісовий цар»,текст балади в оригіналі, різні варіанти перекладу балади, пейзажі Шишкіна, фарби, олівці.
Тип уроку:інтегрований(світова л-ра, нім. мова,образотворче мис- во)
Природа завжди огортає людей темрявою
І вічно пориває до світла
Й. В. Гете
Хід уроку
|. Актуалізація опорних знань учнів
Доповнити речення :
Балада – це …
Пейзаж – це … Оригінал твору – це …
||. Повідомлення теми,мети уроку
In der heutigen Deutschstunde lernen wir Biographie von J . W. Goethe,lesen auch seine Ballade«Erlkonig»
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з творчістю німецького поета Й. В. Гете, його баладою «Вільшаний король», вчитимося порівнювати тексти різних варіантів перекладу з оригіналом , виразно читати баладу.
Ми спробуємо сьогодні намалювати також нічний пейзаж, переглянемо репродукції картин, послухаємо музичний твір Ф. Шуберта.
|||. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Світова літ-ра . Слово вчителя
Творчість німецького поета Гете була багатогранною,а особистість цікавою. Як стверджують біографи, літературою він займався за покликом серця. Окрім того , Гете – оригінальний мислитель, знавець історії світової культури , історії стародавнього світу,багатьох природничих наук. Він займався фігурним катанням і розповсюджував цей вид спорту в Німеччині, знав кілька іноземних мов , a в 60 років почав вивчати перську .
Поет прагнув якомога продуктивніше проводити свій день – його обов’язковим заняттям було читання, а щоденна норма складала 80 сторінок книжки.
На уроці ми глибше ознайомимося з творчістю цього видатного митця ,спробуємо збагнути секрети його особистості й поетичного натхнення.
2. Робота з портретом Гете .
(Учні розглядають репродукцію портрета поета, створеного Штілєром)
Питання до учнів . Як називається зображення людини в образотворчому мистецтві?- Портрет
Ми зараз попрацюємо з портретом Гете. Опишіть , яку людину ви бачите на портреті? (Вчитель після відповідей учнів зачитує словесний портрет Гете Г. Гайне:«Його зовнішність була так само значущою , як слово в його творах, і постать була так само гармонійною, світлою, радісною, шляхетною,пропорційною,і по ньому ,як по античній статуї, можна було вивчати грецьке мистецтво. Очі були спокійні , як погляд божества… Час укрив голову снігом, але не зміг схилити її. Він продовжував тримати її гордо й високо ,а коли говорив , то здавалося , що йому дана можливість пальцем вказувати небесним зорям шлях, яким вони мають рухатися…»)
Запитання до учнів
- Яким постає поет на картині художника?( Сиве волосся, високе чоло, стомлені очі ,тонко стиснуті губи,Відчувається , що перед нами мудра , сповнена гідності та життєвої сили людина.)
- - які риси вдачі поета підкреслює Г. Гайне ? (Усвідомлення власної гідності,розум, гармонію душі,шляхетність.).
Робота з епіграфом
- Як на вашу думку ,чи можна судити про захоплення поета , виходячи з його вислову ?
Повідомлення підготовлених заздалегідь учнів про життєвий і творчий шлях Й. В. Гете.
Слово вчителя.
У творчому доробку Гете значне місце посідають балади.
Як стверджують учені – літературознавці , в основі балад Гете лежить якась легенда, народне повір’я . Авторська мова майже відсутня,Самі ж події розкриваються через репліки персонажів і мають надзвичайно концентрований характер.
Драматична кульмінація , як правило ,настає у розв׳язці й обов׳ язково виражає перелом у подіях, переживаннях, свідомості тощо.
Історія створення балади «Вільшаний король». Міфологічний коментар до балади .
Твір «Вільшаний король» спочатку був написаний як вставна пісня до п’єси «Рибалка» за мотивами однойменної балади ,однак згодом отримав самостійне значення. До написання Гете надихнула датська народна пісня «Дочка короля ельфів», опублікована в збірнику «Голоси народів у їх піснях» (1778-1779). У Гердера дочка лісового царя, яку побачив наречений Олуф у нічному лісі ,насилає на нього смертельну хворобу. Олуф не доживає до свого весілля, наречена бачить його мертвим.
Тут у фантастичній формі знайшов відображення забобонний страх середньовічної людини перед ворожими силами природи,таємничими міфічними істотами, втіленням яких є ельфи. (Повідомлення учня – лінгвіста про ельфів:ельфи – це духи повітря, природи, що можуть жити на деревах,люблять танцювати й заворожувати людей. Ельфи бувають світлі(добрі) і темні (злі), у них є свої королі, свої володіння, межу яких не можна порушувати)
Виразне читання балади у перекладі М. Рильського (вчителем)
Робота над змістом балади.
- Назвіть героїв балади . (Батько, син, вільшаний король)
- Де і коли відбувається дія твору? (Дія твору відбувається в нічному лісі)
- Який сюжет твору? (Повернення батька із сином додому,нічні страхи і смерть дитини.)
Усне словесне малювання.
«Змалюйте» усно пейзаж , де відбувається дія.(На дошці репродукції пейзажів Шишкіна.)
Перед вами пейзажі відомого російського художника Шишкіна. Уважно розгляньте їх зараз.
- Чим відрізняється «змальований» вами пейзаж від тих, які ви бачите на дошці?(У баладі похмурий нічний пейзаж, а на дошці – життєрадісні картини ,які зображують прекрасну природу вдень)
Робота в зошитах:які асоціації виникають у вас після «малювання» пейзажу? Запишіть у зошити асоціаційний ланцюжок. Зачитування учнями ланцюжків- асоціацій .
- Що хотів передати автор, зображуючи у баладі саме такий пейзаж?(Напружений сюжет та трагічну кінцівку. Сиві верби,туман нічний холод допомагають це підкреслити)
Виразне читання балади в особах . Завдання учням: спробуйте під час читання передати голосом психологічний стан героїв.
Продовження роботи над аналізом балади.
- Як побудована балада? (Тут використовується діалог. Майже весь текст побудований на репліках батько – син,вільшаний король - маленький хлопчик)
- Що є причиною смерті хлопчика? (Страх перед нічним лісом,повним таємниць. Можливо, причиною була хвороба дитини)
- Який загальний настрій балади? (Дуже тривожний,напружений,навіть трагічний)
Балада написана трискладовим розміром – амфібрахієм з пропуском складів . Це допомагає відтворити біг коня і стукіт серця дитини.
- Як же визначити головну думку балади?(З одного боку , за страхом хлопчика ,його мареннями криється боротьба життя зі смертю. З іншого, зображено зіткнення романтичного й реалістичного світосприйняття )
- Яке значення має зображення стрімкого бігу коня?(Він означає рух вперед, який ніколи не припиняється.)
У баладі використовуються фольклорні елементи, міфологічні образи – символи – вітер, верба, туман, ніч ,пан.
Повідомлення учнів про фольклорні образи.
Верба - символ Космічного океану, Всесвіту, Космічної гармонії; це ще символ туги ,печалі,трагічної долі.
Вітер – символ духу ,дихання всесвіту,невловимості, неусвідомленості, швидкості, і водночас оновлення;вітер ,за легендами ,- місце перебування багатьох духів,душ померлих.
Ніч – стихія злих сил,символ нерозвинутих можливостей, інколи – порятунок від злих сил.
Туман – символ невизначеності шляху ,блукання.
Пан – (На дошці – репродукція картини Врубеля «Пан»,учні слухають і розглядають картину) бог лісів ,отар, пастухів, покровитель усієї природи,зображувався у вигляді напівлюдини – напівцапа - з хвостом,ріжками,бородою; навколо нього танцювали німфи (другорядні божества,що жили на деревах ,у воді, у горах) і сатири (лісові й гірські божества нижчого рангу,які уособлювали первісну, грубу силу природи). Коли хтось порушував його спокій, Пан наганяв на нього страх( звідси – паніка,панічний тощо). Інколи це слово тлумачиться як «Всесвіт». Вбачали в ньому якесь божество, розлите у всій природі,творця й володаря всього сущого. Частіше Пана вважали злим духом.
Опишіть істоту,яку бачите на картині.
Прослуховування запису музичної балади Шуберта «Лісовий цар»
- Який характер музики?
- Чи схожий він із загальним настроєм балади?
Коментар: музична балада починається фортепіянним вступом. Далі йде вокальний вступ та передмова, що ведеться від імені особи розповідача і створює похмурий тон. Мелодія передає тривожні нічні події, переживання героїв. Вона дуже динамічна,вокальні можливості співаків допомагають розкрити поведінку батька,сина,лісового царя.
-А зараз послухаємо баладу в оригіналі(читання балади вчителем на німецькій мові). Самостійне читання учнями балади на нім. мові . Робота з лексикою тексту (Erlkonig, reiten, Wind, Knabe und andere )
Робота з різними перекладами. Порівняльний аналіз.
Читання перекладів Жуковського, Куліша,Грінченка підготовленими заздалегідь учнями.
Переклад Жуковського має романтичний підтекст:«пленился красотой» ,«цветы бирюзовые», «из золота слиты чертоги».
Переклад Куліша вирізняється національною забарвленістю(автор використовує слова народної української мови:«вітласта», «се»,«царівни- вільхівни», «на вітті гойдати,коточка співати».)
Переклад Грінченка більш нейтральний.
Особливо поетичним ,естетично довершеним є переклад М. Рильського. Автор використовує літературну мову,вдається до інверсій, переносів,епітетів,метафор. Поетові вдалося зберегти німецьку специфіку твору і надати йому риси української балади.
Початкова робота над створенням нічного пейзажу. – А зараз, діти, підготували папір, фарби і починаємо малювати нічний пейзаж. Темний фон,місяць, зірки, які ви зобразите, допоможуть вам у виконанні цього завдання. Але закінчити його ви повинні вдома.
4. Закріплення вивченого матеріалу.
- Які факти із життя Гете вас зацікавили?
- Поділіться своїми враженнями про баладу «Вільшаний король».
«Мікрофон»: ваше особисте ставлення до проблем, порушених у творі. Відповідь аргументуйте.
Домашнє завдання:домалювати пейзаж,виписати у зошити епітети, порівняння, метафори, які використані у перекладі М. Рильського . Підготувати повідомлення( індивідуальне завдання) про київського князя Олега та його походи ).
|