Мета: навчити учнів робити узагальнення та висновки з вивченого, удосконалювати навички роботи з текстом, активізувати думки учнів ;
розвивати зв'язне мовлення учнів, їхнє логічне мислення; формувати оптимістичне сприйняття світу;
виховувати працелюбність, наполегливість, гуманізм.
Обладнання: картки з тестовими завданнями, тексти твору, «ромашка запитань», комп'ютерна презентація, малюнок Т. Г. Шевченка «Робінзон читає Біблію»,вірш Ф. Кривіна, смайлики за правильні відповіді.
Тип уроку: урок вивчення художнього образу ( з елементами інтеграції з етикою, образотворчим мистецтвом)
Хід уроку
У цілковитій гармонії можна
тільки з самим собою
А. Шопенгауер
Моя душа – це дерево гіллясте
Куди з небес, мов тихі голуби,
Летить надвечір тихий
Зграйка мрій срібляста,
Щоб випурхнуть
Світанком у блакить
Т. Готьє
І Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку, робота з епіграфами.
1. Мотивація навчальної діяльності шляхом використання художніх завдань. Ми з вами вже декілька уроків працюємо над романом Д. Дефо « Робінзон Крузо». А яким ви уявляєте цього героя? ( Думки учнів) Отже на нашому уроці ми з вами познайомимося з Робінзоном Крузо ( слайд № 1), зустрінемося з ним, визначимо , що ж допомогло нашому героєві прожити стільки років на самоті і залишитися при цьому людиною, навіть морально вдосконалитися. Люди тисячоліттями прагнули віднайти шлях до гармонії. А що ж таке гармонія? Це грецьке слово, що означає зв'язок частин , установка культури, яка орієнтується на осмислення творення світу як у цілому, так і його фрагментів і людини з позиції положення їх глибинної внутрішньої впорядкованості. В давньогрецькій філософії гармонія - це організованість космосу, яка протистоїть хаосу. А в історії естетики розглядалася як істотна характеристика прекрасного. Деякі з людей заперечують її існування , бо життя, на їхню думку – хаос. Інші, серед яких німецький вчений Шопенгауер, стверджують, що у гармонії можна перебувати лише з собою .
2. Рольова гра « Зустріч з героєм» ( Виходить учень в образі Робінзона)
Добрий день, діти ! Я , Робінзон Крузо, народився в заможній родині в місті Йорку. Батько мій , на прізвище Крейнер, був родом із Бремена. Він одружився з моєю майбутньою матір'ю, родичі якої мали прізвище Робінзон. Це була родина, яку всі дуже поважали. Робінзон Крейнер – так мене спершу звали. Потім змінили моє прізвище на Крузо. Я не знав жодного ремесла. Батько віддав мене навчатися права, але мені страшенно хотілося бути моряком, мене вабили морські пригоди. Не попередивши батьків, я відплив із Лондона на кораблі мого приятеля. Це був нещасливий рейс, бо корабель затонув, а я й ще дехто з екіпажу врятувалися на шлюпці.
Через деякий час я знову сів на корабель, що плив до берегів Гвінеї, і я потрапив у рабство. Через два роки втік.
Приятелі знову запросили мене у подорож до берегів Гвінеї, і я 1 вересня 1659 року знову сів на корабель. Він розбився, а мене величезна хвиля викинула на безлюдний острів. Я був щасливий, що врятувався, але жити самому на безлюдному острові було страшно. У мене були тільки ніж, люлька і коробочка з тютюном. Я вирішив перевезти з корабля все , що було найпотрібнішим. Побудував собі на острові маленьку хатинку, сіяв зерно, ловив рибу, займався полюванням, приручав тварин, а папугу навчив навіть розмовляти. Шив одяг, виготовляв посуд, змайстрував човен, хоча й не спустив його на воду. Я намагався долати всі труднощі.
Коли вперше побачив туземців, злякався, але вирішив не чіпати їх, тільки захищатися в разі необхідності.
Пізніше врятував П'ятницю. Я навчав його всього корисного. П'ятниця виявився розумним і кмітливим. Мені стало соромно за колоніальну політику своєї країни, яка жорстоко винищувала корінне населення завойованих земель.
На цьому острові я прожив 28 років. Потім мене забрав звідси англійський корабель. Я взяв із собою в Англію П'ятницю.(Запитання учнів до Робінзона. )
З. Діти ви вивчаєте історію вже другий рік. Це надзвичайно цікавий предмет. А у нас на уроці присутній історик ( випереджаюче завдання). Ми прохаємо Вас, шановний історику, розповісти нам про колоніальну політику держав часів Робінзона Крузо. (Розповідь історика.)
- Колонії при капіталізмі – країни і території, що знаходяться під владою іноземної держави ( метрополії), позбавлені політичної та економічної самостійності, керовані на підставі спеціального режиму. Країни метрополії нав'язують своє панування «чужим» країнам і територіям, проводячи колоніальну політику. Колоніальна політика - це політика поневолення і експлуатації за допомогою військового, політичного і економічного примусу народів, країн і територій. Великобританія захопила, наприклад, територію в 9 млн кв. км. Жертвою африканського поневолення став майже весь африканський континент. Народи Африки страждали від колоніальної політики Англії, тому що англійці забирали не тільки їхні території з найплодючішими ґрунтами, а й їхню свободу.
- Тепер нам зрозуміло, чому Робінзонові було соромно за політику його держави.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Яким ми бачимо Робінзона на початку твору?
«Ромашка запитань»
Питання для «Ромашки» :
- Як жилося Робінзонові у батьківському домі?(Батьки піклувалися про нього, але не давали можливості самостійно обрати шлях у житті.)
- Чому юнак не відчував себе щасливим? ( Героєві для щастя чогось не вистачало у житті)
- Чи цінував Робінзон батьківську опіку?(Ні, бо у такому віці лише твоя позиція здається правильною)
- Як Робінзон витрачав батьківські гроші? ( На різні розваги, яким не міг протистояти.)
- Як герой потрапляє на безлюдний острів? ( Вч. Через свій авантюризм, який весь час штовхав його подорожувати.)
А що ж таке « авантюризм»? Знову надаємо слово нашому лінгвісту.(Робота в словниках.)
Як підсумок цього етапу уроку демонструється слайд № 2.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.Вч. Діти, ви вивчаєте цікавий предмет «Етику» вже другий рік. У 5 класі на цих уроках ви говорили про шанування свого роду, батьків. Чи погоджуєтесь ви з тим, що Робінзон , не попередивши батьків, утік з дому?( Думки учнів)
Вч. Так , діти, ви маєте рацію . Навіть у біблійних заповідях сказано: « Шануй батька і матір своїх.»
2. Давайте визначимо в якому стані перебував наш герой після аварії корабля.(Він був щасливий, що врятувався, але невизначеність лякала Робінзона.)Слайд № 3.
3. Життя на острові. А зараз трішки пограємось. ( Зорова гра «Блискавка») На дошці словосполучення. Учні знаходять у їх ряду ті, які належать до дій Робінзона.
Малювати картини, будувати житло, вірити в Бога, вишивати хрестиком, дивитися телевізор, рахувати гроші, сушити виноград, вмикати світло, писати твір, сподіватися на порятунок, любити людей,виготовляти посуд, доїти кіз.
4.Виконання тестового завдання ( Індивідуальні картки)
1. Яким був характер праці Робінзона на острові?
А . Свідома, з результатами.
Б. Механічна.
В. Примусова.
2. Що змусило Робінзона повірити в необхідність розуму в житті людини?
А. Порада батька.
Б. Запас знань в екстремальних ситуаціях.
В. Записка в пляшці.
3. Завдяки чому герой пристосувався до нових умов життя?
А. Допомога П'ятниці.
Б.Працьовитість, старанність, наполегливість.
В. Фантазія, мрійливість.
4. Яким було ставлення героя до природи?
А. Нищив природу.
Б. Вивчив природу.
В. Розумно користувався.
5. У чому полягав гуманізм Робінзона у ставленні до дикунів?
А. Злякався, але вирішив не чіплятися, а лише захищатися.
Б. Вбивав, знущався.
В. Насміхався.
6. Ставлення до П'ятниці?
А. Раб.
Б, Ворог.
В. Друг.
Взаємоперевірка робіт 1. А 2.Б 3. Б 4. Б, В 5. А 6. В
5.Послідовність дій героя на острові. Слайди № 4, 5.
Розгляньте малюнки. Назвіть заняття Робінзона.(Сіяв зерно, мандрував островом, спостерігаючи за усім, шив одяг, хворіючи, переосмислював життя, зробив човен, готував їжу, виготовляв посуд, врятував туземця і дав йому ім'я П'ятниця.)
Визначаємо послідовність дій Робінзона.(Показ слайда.)
6.Етика. Уявіть, діти таку ситуацію: вам дозволяють поїхати на острів , де усього вдосталь, але взяти з собою не можна нікого. Чи поїдете ви туди і чому? (Відповіді учнів)
7.Виразне читання уривку «Хвороба Робінзона».
Чому саме під час хвороби герой замислився над життям? (Коли людині погано, вона прагне віднайти винного. І не завжди розуміє, що винна сама.)
Що ж допомогло Робінзонові зрозуміти помилки минулого?( Читання Біблії.)
Як герой пояснював своє перебування на острові?(Божа кара за минулі гріхи)
8.Багато митців захоплювалися романом Дефо. Серед них і видатний український поет і художник Т. Г. Шевченко..Він називав роман « безсмертним творінням», а образ Робінзона приваблював його величчю духу, оптимізмом. Перед вами малюнок Шевченка «Робінзон читає Біблію». Розгляньте уважно малюнок і спробуйте описати, що бачите на ньому.( На малюнку Шевченка центральною є постать Робінзона. Саме на ній зосереджується наша увага. Шевченківський образ вражає поєднанням фізичної і духовної сили: на обличчі відбивається інтенсивна робота думки, а у всій його постаті відчувається напруження і неприхована сила. Погляд Робінзона спрямований на велику книгу, і кожен, хто дивиться на малюнок , розуміє, що саме вона примушує героя думати, викликає переживання, спонукає до дій. Ця книга відіграє особливу роль у композиції малюнка: наче від неї йде сяйво, яке освітлює Робінзона. Досвід духовних пошуків багатьох поколінь, закладений у «Книзі Книг», допомагає йому побороти самотність. Можливо , саме тепер йому відкриваються істини, яких він не розумів, живучи серед людей)
9Життя в гармонії з природою. Слайд № 6. Як називається опис природи? (Пейзаж.) Робота зі схемою. Учні наводять конкретні приклади стосунків «Людина - природа» у романі ( готували вдома).
10.Стосунки з П'ятницею. Вірш Ф. Кривіна , присвячений героям Дефо:
Человек простой и неученый,
Всей душой хозяина любя,
Пятница поверил в Робинзона,
Робинзон уверовал в себя.
Он уверовал в свое начало
И в свои особые права.
И - впервые слово прозвучало.
Пятница произносил слова.
Первое пока еще несмело,
Но смелей и тверже всякий раз,
Потому что, став превыше дела,
Слово превращается в приказ.
И оно становится законом,
Преступать который – смертный грех.
Пятница – свободный человек,
Но он хочет верить в Робинзона.
Створіть словесний портрет П'ятниці. Чому в тексті роману під час опису його зовнішності кілька разів повторюється слово «приємний»?(Миролюбне ставлення Робінзона до дикуна.)
Які «нові думки» з'явилися у Робінзона під впливом спілкування з П'ятницею? (У диких людей також є «розум, почуття прихильності й обов'язку, доброти . вдячності, вірності у дружбі, здатності розрізняти добро і зло». Дикуни такі ж люди, як і білі. Виступ лінгвіста. «Гуманізм».
Вч. Питання стосунків білих людей і дикунів у романі не вирішено остаточно. Треба щоб стосунки людей різних культурних світів були гуманними.
11.Шлях до гармонії душі героя. Слайд № 7. Робота зі схемою, визначення рис характеру Робінзона. Робота в зошитах. Складання схеми – гронування
Риси характеру: оптимізм, сила духу, кмітливість, енергія для подолання труднощів, працелюбність, розум.
12 . Мозкова атака. Як нам відомо з біографії Дефо, він був просвітителем. Тому пропонував свій спосіб морального вдосконалення людини. Слайд № 8. Однак автор був переконаний,що живучи у сучасному для нього суспільстві неможливо вдосконалити себе. Для цього людину треба ізолювати від інших , бо світ сповнений спокус. Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Чому?
ІV. Заключна частина уроку.
1. Підведення підсумків. Рефлексія.
Для чого Робінзон вирішив записати свою історію?(Хоче застерегти молодь від помилок.)
Чи можемо ми назвати життя Робінзона на острові прекрасним? (Ні, бо воно сповнене небезпек і труднощів. Але герой намагається їх подолати.)
Для визначення проблем, зображених у романі, проведемо гру «Так чи ні».
- Дефо хоче показати нам якою повинна бути людина.(Так)
- Автор зобразив проблеми під час подорожі корабля «Пілігрим» в океані.(Ні)
- Автор підкреслює роль розуму у житті людини.(Так)
- Проблема работоргівлі є головною у романі.(Ні)
- Проблема бракон'єрства і піратства є центральною у романі «Робінзон Крузо»(Ні)
- Автор доводить, що з природою треба жити у гармонії.(Так)
- Люди різних цивілізацій повинні мирно співіснувати – засвідчує Дефо. (Так)
У чому ж секрет популярності роману? ( «Чи може людина вижити в екстремальних ситуаціях» - це питання є актуальним і сьогодні.)
2.Оцінювання учнів. Під час оцінювання врахувати кількість смайликів, отриманих учнями на уроці.
3.Д/ З. У робочих зошитах написати твір – роздум «Які істини допоміг зрозуміти Робінзон?».
|