Головна » Статті » Мої статті

Зарубіжна література 7 клас урок
Тема. «Найгірше, коли злі справи робить розумна людина» ( А. Конан Дойль «Пістрява стрічка») Тип уроку: урок позакласного читання Програма: Зарубіжна література. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. К., 2005. – 112 с. Мета: продовжувати знайомити учнів із творчістю А. Конан Дойля, схарактеризувати художні образи оповідання автора «Пістрява стрічка», розкрити його ідейно-художній зміст; поглиблювати поняття про дедуктивний метод Шерлока Холмса – головного героя циклу оповідань автора; розвивати навички виразного читання художнього твору, усного малювання, вміння характеризувати літературні образи; виховувати уважного читача, кращі моральні якості учнів. Обладнання: виставка творів А. Конан Дойля, тексти оповідання А. Конан Дойля «Пістрява стрічка», мультимедійна презентація (додаток до уроку). Епіграф до уроку: Ця справа ще раз підтвердила істину: насильство обертається проти насильства, а той, хто риє комусь яму, сам у неї потрапляє. А. Конан Дойль « Пістрява стрічка» Хід заняття І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1. Вступне слово вчителя. У світовій літературі є образи, які ніколи не вмирають; вони завжди цікаві людству. Саме такими є образи знаменитих детективів Шерлока Холмса і доктора Ватсона, що мандрують сторінками багатьох творів англійського письменника Артура Конан Дойля. (Демонстрація виставки творів автора). Сьогодні ми продовжуємо знайомство з новими справами знаменитого детективного дуету, створеного уявою цього письменника. Але перш ніж це зробити, давайте пригадаємо і підсумуємо вивчене. 2. Актуалізація опорних знань. Бесіда з учнями (СЛАЙД 1) : Хто такі Шерлок Холмс і доктор Ватсон? • Якими здібностями вони були наділені? • Хто і чому сказав ці слова: - «Якщо й був Шерлок Холмс, то це я сам»; - « У мене було 2 життя: одне забрав Холмс, а інше - це боротьба з ним, запекла боротьба»; - « Дорога матінко! Я вирішив убити Шерлока Холмса»; - « Ви знаєте мій метод, він ґрунтується на спостереженні дрібниць»? • Як називається метод Шерлока Холмса? Поясніть його суть. • Спробуйте відчути себе в ролі Шерлока Холмса і застосувати дедуктивний метод аналізу цього зображення (СЛАЙД 2). Що ви можете сказати про кожного із зображених на слайді? Коментар учителя: Це картина знаменитого французького художника XІX століття Гюстава Курбе «Здрастуйте, пане Курбе!». Дійсно, скориставшись дедуктивним методом Шерлока Холмса, неважко здогадатися, що перед нами – людина, яка подорожує. Про це свідчить і простий одяг Курбе, і зручне взуття, і палиця, на яку він опирається. Він радий бачити людей, яких зустрів, як і вони його, про що свідчать скинуті капелюхи. На картині змальована зустріч Курбе ( він – подорожній ) зі своїм другом та меценатом Альфредом Брюйа, у якого він гостював у 1854 році. Як бачимо, потрібно бути надзвичайно уважними і спостережливими, аби з першого погляду на людину робити про неї якісь висновки. Саме таким талантом був наділений Шерлок Холмс. ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ, ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМНОГО ЗАВДАННЯ (СЛАЙД 3) - Працюючи над змістом оповідання «Пістрява стрічка», ми проаналізуємо художні образи твору і простежимо, як же вдається славетному детективові розкрити злочин і покарати зло. - Уважно прочитаймо епіграф (СЛАЙД 4). До його змісту ми ще повернемось. ІІІ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ МАТЕРІАЛУ Аби досягти успіху, Шерлок Холмс мав би бути людиною з неабиякою спостережливістю. Власне, таким він і був. Зараз ми перевіримо, наскільки спостережливими і уважними були ви, готуючись до уроку. 1. Розгадування кросворду (СЛАЙД 5): По горизонталі: 1. Що привернуло увагу Шерлока Холмса в кімнаті Джулії? (Шнур) 2. Ім'я героїні, котра прийшла до Шерлока Холмса за допомогою. (Хелін) 3. Ім'я вітчима героїні. (Грімсбі) 4. Чим вітчим годував гадюку? (Молоко) 5. Прізвище героїні. (Стоунер) 6. Як назвала гадюку Джулія? (Стрічка) 7. Економка Шерлока Холмса. (Хадсон) 8. Прізвище вітчима героїні оповідання «Пістрява стрічка». (Ройлотт) 9. Який предмет, на думку Холмса, був зай¬вим у кімнаті вітчима? (Блюдечко) 10. Назва маєтку, де розгорталися основні події в оповіданні «Пістрява стрічка».(Стоук-Моран) 11. Друг Шерлока Холмса. (Ватсон) По вертикалі 1. Ім'я головного героя циклу детективних оповідань А. Конан Дойля. (Шерлок Холмс) 2. Виправлення помилок в уривках (СЛАЙДИ 6,7,8):  Переглядаючи свої записи про більш як сімдесят пригод Шерлока Холмса, які я вів протягом останніх восьми років, і вивчаючи методи свого друга, я бачу між них багато трагічних, кілька кумедних, чимало дивних, але не можу назвати бодай однієї банальної, бо Холмс, працюючи з любові до грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо спра¬ва не обіцяла чогось надзвичайного, навіть фанта-стичного. ______________________________________________________________________  – Даруйте, що розбудив вас, Ватсоне, – сказав Шерлок Холмс, – але сьогодні всі так чинять. Спочатку розбудили місіс Хадсон, вона розбудила мене, а я – Вас. – А що таке? Пожежа? – Ні, клієнтка. Приїхала якась старенька бабуся, вона, здається, дуже схвильована й будь-що бажає зустріти¬ся зі мною. Зараз вона чекає у вітальні. ________________________________________________________________  На цім слові вона підняла вуаль, і ми побачили, якою свіжою та красивою є жінка: рум’яна, впевнена у собі. Риси обличчя, фігура — усе засвідчувало, що їй не більше тридцяти років. ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК 1. Виразне читання уривків із твору: Зачитайте портрет Хелін Стоунер (СЛАЙД 9): • Що в її вигляді свідчило про те, що її охопив жах? • До яких висновків дійшов Шерлок Холмс, скориставшись своїм дедуктивним методом, коли вперше побачив Хелін Стоунер? 2. Творчий переказ: • Перекажіть від імені Хелін Стоунер історію, яка трапилася з нею. 3. Бесіда за прочитаним: • Кого боялася Хелін Стоунер? • Як ви гадаєте, що в цій історії зацікавило Холмса і змусило його взятися за справу? • Про що змовчала жінка? 4. Виразне читання уривків із твору: • Прочитайте епізод відвідування Грімсбі Ройлоттом квартири Шерлока Холмса. 5. Бесіда за прочитаним (СЛАЙД 10) : • Які виразні деталі портрета свідчать про те, що Грімсбі Ройлотт – лиха людина? • Як розмовляє Ройлотт із Шерлоком Холмсом? • Як ви гадаєте, чому Грімсбі Ройлотт приїхав до Лондона? Чи домігся він свого? • Розкажіть про життя Грімсбі Ройлотта. Чому в нього були мотиви для вбивства сестер? 6. Усне малювання. • Опишіть, якою ви уявляєте кімнату Ройлотта?Як помешкання характеризує його господаря? 7. Творчий переказ: • Від імені доктора Ватсона розкажіть, як Шерлоком Холмсом було розкрито злочин. 8. Робота з художніми деталями: • Яке, на Вашу думку, є призначення цих предметів: - блюдечко з молоком; - ліжко, міцно пригвинчене до підлоги; - вентиляційний отвір, виведений до іншої кімнати; - шнур, яким не користувалися; - сейф у кімнаті Ройлотта; - батіг із вузлом. • Знайдіть цитати, які свідчать про: - фізичну силу Шерлока Холмса; - відсутність у нього користолюбства; - уміння Шерлока Холмса зберігати таємницю; - його сміливість. V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ і НАВИЧОК 1. Підсумкова бесіда: • Чому оповідання має таку назву? • Що викриває автор у оповіданні? • Пригадайте ознаки циклу творів про Шерлока Холмса. Чи зберігаються ці ознаки в оповіданні «Пістрява стрічка»? • Чи можна погодитися з думкою, висловленою в епіграфі (СЛАЙД 11)? Наведіть приклади творів, де утверджується ця ж думка. • Які чесноти уславлюються в образі Шерлока Холмса? • Відомий американський актор і режисер Уеллс сказав: «Шерлок Холмс – це людина, яка ніколи не жила, але ніколи не помре» (СЛАЙД 12). Як ви гадаєте, чому? 2.Заключне слово вчителя: Справді, Шерлок Холмс, будучи створеним в уяві автора художнім образом, залишається живим у людських серцях. На Бейкер-стріт створено музей; туди щодня надходять листи, адресовані знаменитому детективу. У 1975 році Шерлоку Холмсу було присвоєно звання почесного доктора Колорадського університету. Шанувальники таланту детектива і його автора організували десятки клубів на його честь. І живим лишатиметься Шерлок Холмс доти, доки ми читатимемо про його знамениті розслідування... VІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (СЛАЙД 13): Написати листа учням 6 класу про постать Шерлока Холмса. Ваше завдання: зацікавити шестикласників цим твором. ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА 1. Ніколенко О.М. Вивчення зарубіжної літератури. 7 клас / Ольга Миколаївна Ніколенко - Харків, 2002. – С.177-192. 2. Мірошниченко Л. Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах: підручник /Леся Федорівна Мірошниченко. – К., 2007. – 415 с. 3. Художественная галерея. Курбе. Полное собрание работ всемирно известных художников. Еженедельное издание. – 2008. - Выпуск № 17. - С.12-13.
Категорія: Мої статті | Додав: Олена (06.02.2015)
Переглядів: 2338 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar